Gazdaság,  Hírek

A milliárdos érdeklődése a Royal Mail megvásárlása iránt

Április végén a 500 éves történettel rendelkező Royal Mail irányítása egy cseh milliárdoshoz kerül, aki résztulajdonosa egy futballklubnak és jelentős befektető egy brit szupermarketben. De miért érdekli őt ez a hanyatló intézmény? Daniel Kretinsky, akit a cseh Szfinx néven is ismernek, 49 éves, 6 milliárd fontot ér, és már régóta a globális elit körében mozog. Az újságíró, aki vele találkozott, próbálta rávenni, hogy meséljen arról, miért akarja megvásárolni a Royal Mail-t, amely egykor a brit nemzeti kincsnek számított, de az utóbbi években komoly problémákkal küzd.

A Royal Mail-t VI. Henrik alapította több mint 500 évvel ezelőtt, és a mai napig őrzi a királyi emblémát a járművein. A szolgáltatás mélyen beágyazódott a brit társadalomba, sok ember szoros kapcsolatot ápol a postásával, aki minden nap elhozza nekik a leveleiket és csomagjaikat. Az utóbbi időben azonban a Royal Mail koronája megrendült. A cég folyamatosan veszít a piaci részesedéséből, és pénzügyi problémákkal küzd. A levélforgalom drámai csökkenésen ment keresztül, 2004-ben még 20 milliárd levelet küldtek, míg tavaly ez a szám már 7 milliárd alá csökkent. Az Ofcom, a brit kommunikációs szabályozó hatóság, 10,5 millió font bírságot szabott ki a Royal Mail-ra, mert nem teljesítette az első és másodosztályú levelek kézbesítési céljait.

Kretinsky tervei nem csupán a Royal Mail megmentésére terjednek ki; ő egy pan-európai konglomerátumot kíván építeni, amelynek alapját a logisztika képezi. A Royal Mail-t birtokló International Distribution Services (IDS) 27,5%-os részesedését megvásárolva Kretinsky megpróbálja a céget versenyre bocsátani olyan nagy szereplőkkel, mint a Deutsche Post DHL vagy az Amazon. Az IDS-nek van egy másik értékes üzletága is, a GLS, amely nyereséges növekedést mutatott az utóbbi években, míg a Royal Mail folyamatosan veszteséges.

A Royal Mail különlegessége, hogy jogi és szabályozási kötelezettségeket kell teljesítenie, ami hátrányos helyzetbe hozza a versenytársaihoz képest. A szokásos szolgáltatási kötelezettség (USO) értelmében a Royal Mail-nek törvény szerint minden címre heti hat napon kell leveleket, öt napon pedig csomagokat kézbesítenie. Ez korlátozza a cég lehetőségeit a profitábilis üzletek kiválasztásában, mivel nem válogathat a feladatok között.

A cseh milliárdos nyilatkozatai alapján van terve a Royal Mail számára, amely magában foglalja a jelentős hosszú távú befektetéseket az infrastruktúrába, technológiába és a munkavállalókba. Kretinsky elmondta, hogy tiszteletben tartja a szokásos szolgáltatási kötelezettséget, ameddig él, ugyanakkor támogatja annak reformját, mivel a jelenlegi formájában nem fenntartható. Az Ofcom vezetője, Melanie Dawes is hangsúlyozta, hogy a levélküldés mennyiségének csökkenése miatt el kell gondolkodni a fenntarthatóságon.

A Royal Mail-nak sok kihívással kell szembenéznie, de Kretinsky tervei között szerepel a csomagküldő üzletág növekedésének elősegítése is. A cég már kísérletezik új postafiókokkal, amelyek képesek kis csomagok fogadására, és több helyszínen is megjelennek a csomagzárók, amelyek lehetővé teszik a gyorsabb és kényelmesebb kiszállítást. A cél az, hogy a Royal Mail a jövőben hatékonyabb legyen, és visszanyerje piaci részesedését.

A szerződés megkötése nem volt egyszerű, hiszen a Royal Mail nemcsak nemzeti infrastruktúra, hanem a cseh milliárdos oroszországi kapcsolatai miatt is komoly ellenállásba ütközött. Azonban a cég vezetése és a szakszervezetek véleménye pozitívan alakult, miután Kretinsky számos garanciát adott a munkavállalóknak, például, hogy nem lesznek kötelező elbocsátások, és a nyugdíjkassza biztosítva lesz.

A Royal Mail jövője tehát most már Kretinsky kezében van, aki megpróbálja a céget egy új irányba terelni. Várható, hogy a cég új termékeket és szolgáltatásokat vezet be, amelyek a modern igényeknek megfelelően alakítják át a brit posta jövőjét. A közeljövőben a cég ügyfelei is tapasztalhatják a változásokat, ami új lehetőségeket és kihívásokat egyaránt hozhat a Royal Mail számára.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cn4mm3kx0v2o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük