Gazdaság,  Hírek

Miliband a globális együttműködés fontosságára figyelmeztet az energiaipari kihívások közepette

Ed Miliband, az Egyesült Királyság energiáért felelős minisztere arra hívta fel a figyelmet, hogy az országok közötti együttműködés elengedhetetlen a globális energiaellátás kockázatainak csökkentésében. E szavakat a londoni energiai biztonságról szóló kétéves csúcsértekezlet megnyitóján mondta el, amelyen több mint 50 kormány képviselői vettek részt, köztük az Egyesült Államok és az Európai Unió delegáltjai is. Miliband figyelmeztetett arra, hogy az energia „fegyveresítése” komoly kockázatokat jelent, utalva ezzel az orosz-ukrán háború következtében kialakult gázár-emelkedésre.

A rendezvény résztvevői arról tárgyalnak, hogyan lehetne csökkenteni az energiaellátást fenyegető kockázatokat, amelyek a háborúk miatt Európában és a Közel-Keleten, az Egyesült Államok és Kína közötti folyamatos kereskedelmi háború, valamint a szélsőséges időjárási jelenségek, az underwater kábelek elleni támadások és a kiberháború következményei miatt merültek fel. Miliband megnyitó beszédében elismerte a fosszilis tüzelőanyagok fontosságát az energiamixben, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyság számára a jövő alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaforrásokban rejlik. Ezt nem csupán a klímaváltozás elleni küzdelem érdekében tartja fontosnak, hanem az energiai biztonság megteremtése érdekében is.

A csúcsértekezletet az Egyesült Királyság és a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) közösen rendezi. Az IEA vezetője, Fatih Birol a BBC-nek adott interjújában arra figyelmeztetett, hogy a nemzetközi szinten tapasztalható „fragmentáció” megnehezíti az energiaellátás legnagyobb kockázatainak kezelését. Birol véleménye szerint a tartós megoldás az energiai biztonsági kihívásokra az országok közötti együttműködésen keresztül valósítható meg. Nem említett konkrét országokat, de utalt arra, hogy az energiaárakat különösen érintette az ukrán háború és Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnökének kereskedelmi háborúja.

A globális gázárak az orosz-ukrán háború következtében az egekbe szöktek, és jelenleg körülbelül 50%-kal magasabbak, mint a Covid előtt. Európa kezdetben képes volt pótolni a hiányzó gázmennyiséget, miután szankciókat vezettek be Oroszország ellen, az Egyesült Államokból LNG vásárlásával. Azonban ez a megoldás most veszélybe került, mivel a kapcsolat az EU és Trump között romlott. Az Egyesült Államok részvétele a csúcsértekezleten Birol szerint „sikernek” számít, de az Trump-adminisztráció erőteljes kritikával illette a globális energiafelügyeletet a tiszta energia népszerűsítése és az olaj- és gázelőrejelzések csökkenése miatt.

Számos kutatóintézet és szakértő megvédte az IEA álláspontját, mondván, hogy az ügynökség a globális olajkereslet jövőjével kapcsolatos kérdésekben megbízhatóbb előrejelző, mint a fosszilis tüzelőanyagokkal foglalkozó cégek. Laurence Tubiana, az Európai Klíma Alap vezérigazgatója úgy nyilatkozott, hogy a jövőbeni energia irányának megbízható adatokra van szükség ahhoz, hogy az országok együttműködhessenek egy új energiai biztonsági paradigma megteremtésében.

Miliband a rendezvényen felolvasta III. Károly király levelét is, amelyben a király hangsúlyozta, hogy a tisztább energia irányába való átmenet és a polgárok energiaellátásának biztosítása érdekében ezek a csúcsértekezletek létfontosságúak a nemzetek közötti közös tanulás elősegítésében, különösen a globális délen és a Commonwealth országaiban. Az Egyesült Királyság kormánya azt tűzte ki célul, hogy a brit áramtermelés 95%-át tiszta energiából fedezze a következő évtized végére, miközben jelenleg ez az arány körülbelül 60%. Miliband a BBC R4 Today programjában hangsúlyozta, hogy ez garantálná az alacsonyabb energiaárakat 2030-ra. A jövő energiájának átalakulása tehát már zajlik, de nem zökkenőmentesen, és számos kihívással kell szembenézni.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp8kr8k28z2o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük