Hírek,  Tech

A jövő űrutazása: Robotok váltják fel az emberi asztronautákat?

Karácsony előestéjén a NASA Parker Solar Probe nevű űrszondája olyan közel repült a Naphoz, mint még soha ember által készített eszköz, ezzel történelmi jelentőségű eseményt teremtve az emberiség számára. A szonda célja az volt, hogy mélyebb megértést nyerjen a Nap működéséről és arról, hogy ez miként befolyásolja a Föld űridőjárását. Az esemény különlegessége, hogy a szonda az előre programozott feladatait teljesítette, anélkül, hogy bármilyen kommunikációt folytatott volna a Földdel, így teljesen autonóm módon végezte el a küldetését. Az elmúlt hat évtizedben számos robotizált szondát küldtek az űrbe, amelyek olyan célpontokat értek el, ahová emberek nem tudtak volna eljutni. A Parker Solar Probe 10 napos repülése során olyan extrém hőmérsékleteknek volt kitéve, amelyek elérték az ezredfokot is.

A robotikai küldetések sikerei és az új, fejlett mesterséges intelligencia fejlődése felveti a kérdést, hogy milyen szerepet játszhatnak az emberek a jövő űrkutatásában. Tudósok egy csoportja már megkérdőjelezi, hogy szükség van-e egyáltalán emberi űrhajósokra. Lord Martin Rees, az Egyesült Királyság csillagásza például úgy véli, hogy a robotok gyors fejlődése miatt egyre gyengébbé válik az érvelés, hogy embereket küldjünk az űrbe. „A robotok folyamatosan fejlődnek, és a felnőtt emberek űrutazásának indokai egyre gyengébbek” – mondta Rees. Hozzátette, hogy a legfőbb indok, amiért embereket küldenek az űrbe, az az élmény és kaland, amelyet a gazdagok számára jelent, és ennek finanszírozása legyen magánügy.

Andrew Coates, a University College London fizikusa egyetért ezzel, hangsúlyozva, hogy a komoly űrkutatás során a robotok sokkal távolabbra juthatnak és több feladatot képesek ellátni. A robotok ráadásul olcsóbbak is az embereknél, és ahogy a mesterséges intelligencia fejlődik, úgy a robotok is egyre okosabbá válnak. De mit jelent ez a jövő űrhajós generációi számára? Bármilyen fejlett is a technológia, vannak bizonyos feladatok, amelyeket az emberek képesek elvégezni az űrben, míg a robotok nem.

Az űrszondák az összes bolygót meglátogatták a Naprendszerben, valamint sok aszteroidát és üstököst is, de emberek csupán két helyszínre jutottak el: a Föld körüli pályára és a Holdra. Összesen körülbelül 700 ember járt az űrben, az első közöttük volt Jurij Gagarin, aki 1961-ben az első űrutazóként lépett a világűrbe. A legtöbben a Föld körüli pályán keringtek vagy alacsony pályás ugrásokra indultak, mint például a Blue Origin New Shepard rakétájával. Dr. Kelly Weinersmith, a Rice Egyetem biológusa szerint a presztízs mindig is indokolt lesz az emberek űrbe küldésénél, mivel ez nagyszerű módja annak, hogy egy politikai rendszert hatékonynak mutassanak be.

Az emberek űrben végzett kutatásai fontos szerepet játszanak a tudományos előrehaladásban, például a Nemzetközi Űrállomáson végzett kísérletek révén. A robotok képesek olyan helyekre eljutni, amelyek az emberek számára elérhetetlenek, és ott különböző műszerekkel kutatni a légkör és a felszínek összetételét. Dr. Weinersmith szerint az emberek sokkal sokoldalúbbak, és gyorsabban végeznek el feladatokat, mint a robotok, de ugyanakkor sokkal nehezebb és költségesebb őket életben tartani az űrben. A robotoknak nincsenek szükségleteik, mint például víz, tápanyag vagy alvás. Azonban a robotok lassú, módszeres működése, mint például a Mars roverjei, amelyek alig 0,1 mph sebességgel haladnak, hátrányt jelenthet.

A technológia szerepe abban is megnyilvánulhat, hogy a mesterséges intelligencia automatizálja a monoton feladatokat, lehetővé téve az űrhajósok számára, hogy fontosabb kutatásokra összpontosítsanak. Azonban a nagy nyelvi modellek működtetése jelentős mennyiségű energiát igényel, ami jelenleg nem megoldott a Mars roverjei számára. A NASA által fejlesztett humanoid robotok, mint például a Valkyrie, különféle feladatokat láthatnak el az űrben, és így segíthetik az embereket.

Néhány robot már most is önálló döntéseket hoz, például a NASA Curiosity roverje, amely a Mars Gale-kráterét kutatja, és autonóm módon végez feladatokat. Azonban a robotok korlátai egyértelműek: nem tudják azt az inspirációt nyújtani, amit az emberek. Az inspiráció, amelyet az emberi jelenlét nyújt a Földön, fontos szerepet játszik a jövő űrkutatásában. Az emberek és a robotok együttműködése tehát nem csupán a technológia fejlődéséről szól, hanem a felfedezés iránti vágyunkról és az inspirációról, amit az emberi jelenlét és tapasztalat jelent.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cy7keddnj31o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük