Gazdaság,  Hírek

Amerika és az Egyesült Királyság megállapodott az autók és fémek vámcsökkentéséről

Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság között a közelmúltban megkötött megállapodás keretében az USA egy sor brit autóra vonatkozó importadót csökkentett, valamint lehetővé tette bizonyos acél- és alumíniumtermékek vámmentes behozatalát. Ez a lépés jelentős megkönnyebbülést hozhat a brit ipar számára, amely a Donald Trump elnök által bevezetett új vámokkal küzd, mióta januárban visszatért a Fehér Házba. Azonban a megállapodás csak részleges enyhítést jelent, hiszen a legtöbb brit termékre továbbra is 10%-os vámot alkalmaznak. Bármennyire is ünnepelték a két ország vezetői, a szakértők véleménye szerint a megállapodás nem hozott lényeges változást a kereskedelmi feltételekben, amelyek a Trump által bevezetett változások előtt álltak.

A hirdetmények, amelyek részletei meglehetősen szűkszavúak voltak, csütörtökön érkeztek, és hivatalos aláírások nélkül valósultak meg. Sir Keir Starmer, a brit Munkáspárt vezetője, a Jaguar Land Rover gyárában tett látogatás során úgy jellemezte a megállapodást, mint egy „fantasztikus platformot”. Hangsúlyozta, hogy ez a történelmi megállapodás védi a brit vállalkozásokat és munkavállalókat, ezzel megőrzi több ezer brit munkahelyet a kulcsszektorokban, mint az autógyártás és az acélipar. Ugyanakkor megjegyezte, hogy az Egyesült Államok a legfontosabb szövetségese az Egyesült Királyságnak.

Donald Trump a Fehér Házban „nagyszerű üzletnek” nevezte a megállapodást, és elutasította azokat a kritikákat, amelyek szerint túlságosan felnagyítja annak jelentőségét. Kiemelte, hogy ez egy maximális megállapodás, amelyet a jövőben még nagyobbá fognak tenni. A két ország megállapodott abban, hogy az Egyesült Államok csökkenti az autók importvámját, melyet Trump az előző hónapban 25%-ra emelt. Mostantól évi 100,000 autóra 10%-ra csökkentik ezt a vámot, ami kedvez a luxusautó-gyártóknak, mint például a Jaguar Land Rovernek és a Rolls Royce-nak. Azonban ez a mennyiség nagyjából megegyezik azzal, amit az Egyesült Királyság tavaly exportált, ami korlátozhatja a növekedést a következő években.

Jonathan Reynolds, a brit üzleti miniszter a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy az Egyesült Királyság napokon belül elveszítheti a munkahelyeket az autógyártók körében, akik szembesülnek az amerikai vámokkal. „Ez nagyon komoly helyzet volt,” mondta. „Ez azt jelentette volna, hogy emberek veszítik el a munkájukat, ha nem születik meg ez a megállapodás.” Az acél- és alumíniumvámok, amelyeket Trump az év elején 25%-ra emelt, szintén csökkentésre kerültek, a brit miniszterelnöki hivatal tájékoztatása szerint. Az Egyesült Államok most egy kvótát vezet be, ahogy azt korábban is tették.

A két ország megállapodott abban is, hogy mindkét fél évente legfeljebb 13,000 metrikus tonna marhahúst importálhat a másiktól. Az Egyesült Államok szerint ez a változás jelentősen bővíti az amerikai marhahús értékesítését az Egyesült Királyságban, ahol korábban 20%-os vámmal és 1,000 metrikus tonnás kvótával kellett számolniuk. Összességében az Egyesült Államok a megállapodást 5 milliárd dolláros (kb. 3,8 milliárd font) „lehetőségnek” nevezte az export számára, beleértve 700 millió dollárt bioetanolból és 250 millió dollárt más mezőgazdasági termékekből.

Gareth Stace, a UK Steel ügyvezető igazgatója üdvözölte a megállapodást, mondván, hogy ez „nagy megkönnyebbülést” nyújt az acélipar számára. Ugyanakkor más üzleti csoportok bizonytalanságukat fejezték ki. Duncan Edwards, a BritishAmerican Business vezérigazgatója úgy nyilatkozott, hogy „jobb, mint tegnap, de határozottan nem jobb, mint öt héttel ezelőtt”. Mivel a Munkáspárti képviselők dicsérték a megállapodást, az ellenzéki pártok további részletek és parlamenti vizsgálat iránt érdeklődtek.

A brit Konzervatív Párt vezetője, Kemi Badenoch bírálta a megállapodást, mondván, hogy az inkább az Egyesült Királyság vámcsökkentését jelenti, míg az Egyesült Államokban emelkednek a vámok. „Ez nem egy történelmi megállapodás az Egyesült Államokkal,” mondta. „Cserbenhagytak minket.” A Liberális Demokraták szavazást követeltek a megállapodásról a Parlamentben, mondván, hogy ha a képviselőknek nem adnak szót, az „teljes tiszteletlenség a közvéleménnyel szemben”.

Egyes szakértők szerint a megállapodás részletei kulcsfontosságúak lesznek a jövőbeni kereskedelmi kapcsolatok szempontjából. Michael Pearce, az Oxford Economics helyettes vezető közgazdásza úgy véli, hogy a bejelentés nem indokolta az előrejelzések módosítását. Az Egyesült Államok elnöke többször is hangsúlyozta, hogy a gyógyszerek importjának megadóztatását tervezi, hogy biztosítsa az ország számára a szilárd gyógyszergyártási bázist. Az Egyesült Királyság jelezte, hogy az Egyesült Államok „kedvezményes bánásmódban” részesíti a brit vállalatokat, de a részletek még nem ismertek. A brit kormány továbbra is szélesebb kereskedelmi megállapodást keres az Egyesült Államokkal, miután csökkentették az autók és az acél vámját.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp92r2kvk74o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük