Gazdaság,  Hírek

Az Egyesült Királyság inflációja: Milyen gyorsan emelkednek az árak?

Az Egyesült Királyságban az infláció 2025 márciusáig 2,6%-ra emelkedett az előző évhez képest, ami alacsonyabb, mint a februári 2,8%, de még mindig meghaladja a Bank of England által kitűzött 2%-os célt. Az angol jegybank folyamatosan módosítja a kamatlábakat, hogy megpróbálja stabilizálni az inflációt, és az idei évben már kétszer is csökkentette az irányadó kamatokat, így jelenleg 4,25%-on áll. A bank korábban figyelmeztetett arra, hogy várakozásaik szerint az infláció 2025-ben ismét emelkedni fog.

Az infláció a dolgok áremelkedését jelenti az idő múlásával. Például, ha egy liter tej ára egy év alatt 1 fontból 1,05 fontra emelkedik, akkor az éves tejinfláció 5%-ot jelent. A brit statisztikai hivatal, az Office for National Statistics (ONS) folyamatosan nyomon követi a mindennapi termékek, például az élelmiszer és az üzemanyag árát. Ez a virtuális „kosár” rendszeresen frissül, hogy tükrözze a vásárlási trendeket; 2025-ben például virtuális valóság szemüvegek és jóga matracok kerültek be, míg a helyi újsághirdetések eltávolításra kerültek.

Az ONS a múlt 12 hónap ár változásait figyeli, hogy kiszámítsa az inflációt. A fő inflációs mutató, amelyet a fogyasztói árindexnek (CPI) neveznek, havonta kerül nyilvánosságra. A márciusi adatok szerint a CPI 2,6%-on állt, ami a legutóbbi adatok szerint a februári 2,8%-ról csökkent. Ez a csökkenés nagyobb volt, mint amit az elemzők vártak, és a hivatal szerint a ruházati és lábbelik árcsökkenése játszotta a fő szerepet.

A Bank of England más inflációs mutatókat is figyelembe vesz a kamatok módosításakor, például a „maginflációt”, amely nem tartalmazza az élelmiszer- és energiaárakat, mivel ezek nagyon volatilisak, így jobban tükrözik a hosszabb távú trendeket. A mag CPI márciusban 3,4%-ra csökkent, ami enyhe csökkenést jelentett a februári 3,5%-ról. Az infláció jelentős mértékben csökkent azután, hogy 2022 októberében elérte a 11,1%-ot, ami 40 éve a legmagasabb érték volt. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy ez nem jelenti azt, hogy az árak csökkentek, csupán azt, hogy a növekedési ütem lassult.

Az infláció 2022-ben drámaian emelkedett, mivel a koronavírus-járvány után a kőolaj és a gáz iránti kereslet megnövekedett, és az energiaárak ismét megugrottak, amikor Oroszország megszállta Ukrajnát. Az infláció 2%-os cél felett maradt, részben a magasabb élelmiszerárak miatt. Amikor az infláció jelentősen meghaladta a kitűzött célt, a Bank of England emelte a kamatlábakat 5,25%-ra, ami 16 éves csúcsot jelentett. Az elképzelés az volt, hogy ha a kölcsönzés költségeit megnövelik, akkor az embereknek kevesebb pénzük marad költekezésre, ami csökkentheti a keresletet a termékek iránt és lassíthatja az árak emelkedését.

A kamatok emelése azonban kockázatokat is rejt magában, hiszen a magasabb jelzálogkamatok megnehezítik a lakástulajdonosok helyzetét, ami akár a megtakarítások előnyét is felülmúlhatja. A vállalatok is kevesebb hitelt vesznek fel, ami csökkenti a munkahelyek teremtésének lehetőségét. A Bank of England az infláció csökkenése miatt 2025 májusában is csökkentette a kamatokat, és jelezte, hogy a jövőben további „ fokozatos és óvatos” csökkentések várhatóak.

Andrew Bailey, a Bank of England kormányzója figyelmeztetett arra, hogy az Egyesült Államok által bevezetett vámok azt mutatják, milyen kiszámíthatatlan lehet a globális gazdaság. A bank azt is jelezte, hogy várakozásaik szerint a vámok lassítani fogják az Egyesült Királyság gazdaságát, és alacsonyabb inflációt eredményeznek, mint amit korábban reméltek. Az Egyesült Államokban szintén próbálnak határt szabni az árnövekedéseknek, ahol az infláció áprilisban 2,4%-ra csökkent, ami szintén meghaladja a központi bank 2%-os célját.

A legfrissebb hivatalos statisztikák szerint Nagy-Britanniában a rendszeres bérek a december és február közötti időszakban meghaladták az inflációt, a magánszektor jövedelmek pedig a közszolgáltatásokénál gyorsabban nőttek. A gazdasági helyzet és a kamatcsökkentések, valamint a vámok kérdése továbbra is napirenden van, mivel a brit gazdaság jövője komoly kihívások elé néz.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c17rgd8e9gjo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük