
Butch és Suni 9 hónapnyi űrbéli kaland után hazafelé indultak
Kilenc hónapnyi epikus űrutazás után a NASA űrhajósai, Butch Wilmore és Suni Williams végre hazafelé tartanak. Eredetileg csupán nyolc napra tervezett küldetésük a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) drámai módon hosszabbodott meg, miután az őket szállító űrhajón műszaki problémák adódtak. A páros a SpaceX kapszulájában utazik vissza a Földre, együtt NASA űrhajóssal, Nick Hague-gel és orosz űrhajóssal, Aleksandr Gorbunovval. Az ISS-ről kedden, 05:05 GMT-kor (01:05 EDT) váltak el, és várhatóan még aznap, 21:57 GMT-kor (17:57 EDT) érkeznek a floridai partokhoz. A landolás időpontja azonban változhat, ha az időjárási körülmények nem kedvezőek. Ez a küldetés a világ figyelmét magára vonzó eseménysorozat végéhez érkezik, de az utolsó szakasz nem lesz egyszerű. A SpaceX Dragon kapszulája gyors és tüzes belépést tesz a Föld légkörébe, ahol a hőmérséklet akár 1600°C-ra is felmelegedhet. Miközben a kapszula gyorsan lelassul, az űrhajósok jelentős g-erőt tapasztalnak meg, amely körülbelül négyszerese a Föld gravitációjának. Végül négy nagy ejtőernyő nyílik ki, lehetővé téve, hogy a jármű lágyan landoljon az óceánban.
Helen Sharman, Nagy-Britannia első űrhajósa, úgy véli, hogy a izgalmas utazás megéri a fáradalmakat. „Tapasztalt űrhajósok, de fantasztikus érzés lesz visszatérni a Földre. Az első dolog, ami megcsap majd, a friss levegő” – mondta a BBC Newsnak. Butch és Suni története 2024 júniusában kezdődött, amikor részt vettek a Starliner űrhajó első emberes tesztrepülésén, amelyet a Boeing űripari cég fejlesztett ki. A kapszula azonban több műszaki problémával küzdött az űrállomásra vezető úton, és túl kockázatosnak ítélték, hogy az űrhajósokat hazaszállítsák. A Starliner végül üresen tért vissza a Földre szeptember elején, ami azt jelentette, hogy a párosnak új utazási lehetőségre volt szüksége. A NASA a következő tervezett repülést választotta: egy SpaceX kapszulát, amely szeptember végén érkezett az ISS-re. Ez a kapszula két űrhajós kíséretében repült, így két szabad hely maradt Butch és Suni hazautazására. Az egyetlen probléma az volt, hogy ez a küldetés hat hónapra volt tervezve, így az űrhajósok tartózkodása is ennyire hosszabbodott.
A cserecsapat érkezése vasárnap volt az utolsó lépés Butch és Suni visszatéréséhez – és miután rövid átadás történt az új csapattal, küldetésük véget ért. A NASA párosa a vártnál hosszabb ideig maradt az űrben, és számos kísérletet végeztek a keringő laboratóriumban, valamint űrsétákat is lebonyolítottak. Suni rekordot állított fel abban, hogy ő az a nő, aki a legtöbb időt töltötte az űrállomás külső részén. Annak ellenére, hogy az űrhajósokat „elzártnak” nevezték, valójában sosem voltak igazi veszélyben. Küldetésük alatt mindig voltak űrhajók, amelyek a szükséghelyzetekben hazavitték volna őket és a fedélzeten lévő többi embert.
Butch Wilmore az utazás előtt elmondta, hogy nem zavarták a küldetésük meghosszabbítása. „Felkészülten érkeztünk, hogy hosszabb ideig maradjunk, még akkor is, ha rövidebb időre terveztük a tartózkodást. Ez az, amit a humán űrrepülés jelent” – mondta. Suni hozzátette, hogy szomorú, hogy ez valószínűleg az utolsó küldetése. „Csak az a tény, hogy itt élünk, egy ilyen egyedi helyen, csodálatos perspektívát ad” – mondta. „Nem akarom elveszíteni azt az inspiráló érzést, amikor elhagyom, így valahogy meg kell őriznem.”
A páros küldetése még több figyelmet kapott a múlt hónapban, amikor a SpaceX vezérigazgatója, Elon Musk azt állította, hogy az űrhajósokat politikai okokból tartották a világűrben, és cége hamarabb is hazavihette volna őket. A NASA tisztviselői azonban azt mondták, hogy döntéseik a repülési ütemezésre és az űrállomás igényeire épültek. Garrett Reisman, egykori NASA űrhajós és a SpaceX űrműveleti igazgatója szerint jó okai voltak annak, hogy a NASA nem választott külön mentőmissziót. „Nem csökkentette volna jelentősen Butch és Suni űrbeli idejét – körülbelül néhány hónapot spóroltak volna, tehát a haszon nem volt olyan nagy” – mondta a BBC Newsnak. „És a költség is magas volt – ezek a legénységi küldetések több száz millió dollárba kerülnek… Azt hiszem, Butch és Suni lettek volna az elsők, akik azt mondták volna, hogy ‘nem, ez nem ér meg ennyit’.”
Miután az űrhajósok hazatérnek, a Houstonban található Johnson Űrközpontba viszik őket, ahol orvosi szakértők ellenőrzik őket. A hosszú távú űrutazások hatással vannak a testre, mivel az űrhajósok csonttömeget és izomtömeget veszítenek. A vérkeringés is érintett, és a folyadékeltolódás a látásra is hatással lehet. Hosszú időbe telhet, amíg a test visszatér a normális állapotba, így a páros kiterjedt edzésprogramot kap, miközben újra alkalmazkodik a gravitációhoz. De Butch és Suni elsődleges prioritása az lesz, hogy újra láthassák családjukat, barátaikat és háziállataikat. Garrett Reisman tartotta a kapcsolatot barátjával, Sunival, amíg ő az űrben volt. „Nemrég kaptam egy e-mailt Sunitól, amelyben arról írt, mennyire hiányzik, hogy a Maine-i házának teraszán üljön a kutyákkal, és érezze a friss levegőt, a napot az arcán” – mesélte a BBC-nek. „Az élet alapvető dolgai itt a Földön azok, amiket hiányol az ember.”

