Gazdaság,  Hírek

Csapás a megújuló energia terjedésére: nagy szélerőmű leállítása

A dán Orsted energiaipari cég bejelentése, miszerint lemond a Hornsea 4 nevű hatalmas szélerőmű projektjéről, jelentős csapást mért az Egyesült Királyság tiszta energia ambícióira. A Hornsea 4 a világ egyik legnagyobb offshore szélerőműve lett volna, 2,4 GW kapacitással, amely elegendő energiát tudott volna biztosítani több mint egymillió háztartás számára. Az Orsted közölte, hogy a projekt már nem gazdaságos, annak ellenére, hogy 15 éves szerződést írt alá az Egyesült Királyság kormányával, amely garantálta a megtermelt energia értékesítését egy előre meghatározott áron. Az Egyesült Királyság offshore szélerőmű szektora az utóbbi években jelentős költségnövekedéssel néz szembe, amit a kormány is elismert. A Energia Biztonsági és Nettó Nulla Minisztérium (DESNZ) szóvivője elmondta, hogy tisztában vannak a globálisan magas infláció és a beszállítói láncok korlátainak iparra gyakorolt hatásával Európa-szerte.

Ez már a második alkalom, hogy egy fejlesztő lemond egy jelentős offshore projektről. A svéd Vattenfall cég 2023 júliusában leállította a Norfolk partjainál tervezett 1,4 GW kapacitású szélerőmű fejlesztését, szintén a növekvő költségek miatt. E projektet a német RWE energiaipari cég vásárolta meg, amely kijelentette, hogy folytatni tervezi a projektet. Az offshore fejlesztők előtt álló nehézségek azonban komoly kérdéseket vetnek fel a kormány 2030-ra kitűzött tiszta energia céljának megvalósíthatóságával kapcsolatban, amely a Munkáspárt öt központi „küldetése” közé tartozik. Jelenleg az Egyesült Királyság energiájának több mint fele szél-, nap-, nukleáris és biomassza forrásokból származik. A kormány célja, hogy ezt az arányt 2030-ra 95%-ra emelje. Ehhez pedig háromszorosára kellene növelni az offshore szélenergia kapacitását, és megduplázni a nap- és szárazföldi szélenergia mennyiségét a rendszerben – állítják az Aurora Energy becslései.

A cél elérése érdekében jelentős frissítésre van szükség az elektromos hálózaton is, beleértve 620 mérföld új villamosenergia-vezeték, alállomások és egyéb berendezések kiépítését. Számos helyi közösség azonban ellenáll a közelükben tervezett új energiainfrastruktúráknak. Egyes iparági szakértők – beleértve a Konzervatív és Reformpártot is – úgy vélik, hogy a 2030-as cél nem elérhető. Dieter Helm, az Oxfordi Egyetem közgazdasági politikai professzora már régóta érvel amellett, hogy az infrastruktúra kiépítése az időkereten belül szinte lehetetlen feladat. „Ha nem teljesítjük a nagyon rövid távú célt, az maximalizálja az azt követő költségeket” – figyelmeztetett.

Chris Stark, a kormány Tiszta Energia 2030 küldetésének vezetője elismerte, hogy a cél „rettenetesen nehéz” lesz, de egy „Herkulesi erőfeszítéssel” elérhető. Ed Miliband energiaügyi miniszter elfogadta, hogy a terv ambiciózus és ellentmondásos, de határozottan állítja, hogy elengedhetetlen a rezsiköltségek csökkentéséhez, a klímaválság kezeléséhez és az energiaellátás biztosításához. A kormány azt is nyilatkozta, hogy együtt kíván működni az Orsted céggel, hogy a Hornsea 4 projektet „visszaterelje a jó útra”, és optimistán állította, hogy a tiszta energia küldetés még mindig elérhető. A szóvivő hozzátette: „Erős projektportfóliónk van, amely biztosítja a tiszta energia elérését 2030-ig, és küldetésorientált megközelítésünk lehetővé teszi, hogy navigáljunk a globális nyomások és a kereskedelmi döntések között a céljaink elérése érdekében.”

A tiszta energia átállás folyamata már megkezdődött, és bár az út nem sima, a jövőbeli eredmények és a fenntartható energiaforrások fejlődésének üteme kulcsfontosságú lehet a következő évtizedekben.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/ce848g8l8vro

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük