
Infláció az Egyesült Királyságban: Mennyire gyorsan drágulnak a termékek?
Az Egyesült Királyságban 2025 márciusáig terjedő tizenkét hónap alatt az infláció mértéke 2,6%-ra csökkent, ami alacsonyabb, mint a korábbi hónapokban mért érték, de még mindig meghaladja a Bank of England, az angol központi bank célját, amely 2%-ra vonatkozik. A Bank of England az inflációs cél elérése érdekében folyamatosan módosítja a kamatlábakat, és az elmúlt időszakban kétszer csökkentette azokat, így a jelenlegi kamatláb 4,25%-ra csökkent. A Bank előrejelzése szerint az infláció 2025-ben ismét emelkedhet, amire figyelmeztettek a gazdasági elemzők.
Az infláció azt jelenti, hogy egy termék ára idővel emelkedik. Például, ha egy liter tej ára 1 font, de egy év múlva 1,05 font, akkor a tej inflációja 5%. Az Egyesült Királyságban a Nemzeti Statisztikai Hivatal (ONS) folyamatosan nyomon követi a mindennapi termékek, például az élelmiszerek és üzemanyagok árváltozásait. Az ONS egy virtuális „kosarat” használ, amely az aktuális vásárlási trendeket tükrözi, és rendszeresen frissítik, így 2025-ben helyet kaptak benne a virtuális valóság szemüvegek és a jógamatracok, míg a helyi újságok hirdetései kikerültek.
A legfrissebb inflációs adatok, amelyek a fogyasztói árindex (CPI) alapján készülnek, havonta kerülnek publikálásra. Az idei márciusi CPI 2,6%-ra csökkent, szemben a februári 2,8%-kal, ami nagyobb csökkenést mutat, mint amire a szakértők számítottak. Az ONS szerint ezt a csökkenést elsősorban a ruházati és lábbeli árainak csökkenése okozta. A Bank of England a döntései során más mutatókat is figyelembe vesz, például a „maginflációt”, amely nem tartalmazza az élelmiszer- és energiaárakat, mivel ezek általában nagyon ingadozóak, így jobban tükrözhetik a hosszú távú trendeket. Márciusban a maginfláció 3,4% volt, ami enyhén csökkent a februári 3,5%-ról.
Az infláció jelentős mértékben csökkent, miután 2022 októberében elérte a 40 éve nem látott 11,1%-os csúcsot. Fontos megjegyezni, hogy a csökkenés nem azt jelenti, hogy az árak esnek, csupán azt jelenti, hogy a növekedés üteme lassult. Az infláció 2022-ben a Covid-járvány utáni olaj- és gázkereslet növekedése miatt emelkedett, és az energiaárak ismét megugrottak, amikor Oroszország megszállta Ukrajnát. A magas élelmiszerárak szintén hozzájárultak ahhoz, hogy az infláció folyamatosan a 2%-os cél felett maradjon.
A Bank of England az inflációs cél feletti időszakokban emelte a kamatlábakat, amelyek 5,25%-ra nőttek, ez a legmagasabb szint 16 év óta. A kamatlábak emelésének célja, hogy a kölcsönzések drágábbá váljanak, így az emberek kevesebb pénzt költenek, és ösztönözve legyenek a megtakarításra. Ezáltal csökken a kereslet, és lassulnak az árak. Azonban a kamatok emelése egyensúlyi játék, mivel a magasabb hitelköltségek károsíthatják a gazdaságot. Például a lakástulajdonosok magasabb jelzálogkamatokkal néznek szembe, ami a jobb megtakarítási ajánlatokat is felülmúlhatja.
Az Egyesült Királyság központi bankja 2024 augusztusában és novemberében, valamint 2025 februárjában és májusában csökkentette a kamatlábakat, ami a 4,25%-os szinthez vezetett. Andrew Bailey, a Bank kormányzója elmondta, hogy a májusi döntés az infláció csökkenésének eredménye volt, és további „ fokozatos és óvatos” csökkentések lehetőségét is felvetette. Ugyanakkor figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok által bevezetett vámok azt mutatják, hogy a globális gazdaság mennyire kiszámíthatatlan lehet.
A legfrissebb hivatalos adatok szerint Nagy-Britanniában a rendszeres bérek a december és február közötti időszakban meghaladták az inflációt, az átlagos éves bérnövekedés 5,9% volt. Az infláció figyelembevételével a bérek 3%-kal nőttek. A magánszektor jövedelmei a közszolgáltatások béréhez képest jelentősebb növekedést mutattak. Az Egyesült Államok és az EU országai is igyekeznek korlátozni az árak emelkedését, és az eurót használó országok áremelkedési üteme áprilisban 2,2% volt, ami a márciusi szintnek felel meg.
A globális gazdasági helyzet folyamatosan változó, és az Egyesült Államok központi bankja is hasonló kihívásokkal néz szembe. Az infláció márciusban 2,4%-ra csökkent, de továbbra is meghaladja a központi bank 2%-os célját. A Fed, az Egyesült Államok központi bankja, a bizonytalanság miatt nem változtatta meg a kamatlábakat. Andrew Bailey kifejtette, hogy a Brexit utáni brit-európai kereskedelem helyreállítása gazdaságilag előnyös lenne, de a jelenlegi helyzet továbbra is kihívásokkal teli.

