Gazdaság,  Hírek

Kolumbiai szélerőművek: ígéretek és kihívások az őslakos közösségek számára

José Luis Iguarán, a Wayuu indiánus közösség tagja, amikor kilép az otthonából La Guajira északi részén, egy lenyűgöző látvány fogadja: tíz hatalmas szélturbina sorakozik a kaktuszokkal teli tájon, amelyek a Karib-tenger felé nyúlnak. A Wayuu népcsoport, amelynek Iguarán is a tagja, évszázadok óta él ezen a száraz félszigeten, ahol kecskéket tenyésztenek, mezőgazdasági terményeket nevelnek, sót bányásznak és halásznak. La Guajira, amely Kolumbia legnagyobb szélenergiájú területe, mostanra a fosszilis energiahordozókról megújuló energiaforrásokra való áttérés középpontjába került. Azonban ez a zöld ambíció sok helyi lakos részéről ellenállást és megfontolást váltott ki, mivel a területük szoros kapcsolatban áll a kultúrájukkal, hagyományaikkal és a természettel való mély kötelékkel.

Iguarán elmondja, hogy a közössége most megosztja a földjét a Guajira 1 elnevezésű szélerőművel, amely Kolumbia második működő szélerőműve. Jelenleg további tizenöt szélerőmű építése folyik La Guajirában, és számos újabb tervezés alatt áll. „Éjjel a turbinák zaja megzavarja az álmainkat. Számunkra az álmok szentek” – mondja Iguarán. A Wayuu nép, amely körülbelül 380 000 főből áll Kolumbiában, és Venezuelába is kiterjed, sajátos hagyományokkal és hiedelmekkel rendelkezik. Számukra az álmok egy hidat képeznek a szellemi világ felé, ahol üzeneteket kapnak őseiktől, amelyeket a családon belül értelmeznek.

Bár a Guajira 1 projekt hozott némi előnyt a közösség számára, például hozzáférést biztosított tiszta ivóvízhez, jobb utakhoz és tartós téglaházakhoz, amelyek a korábbi sárból és kaktuszokból készült épületek helyébe léptek, nem mindenki osztja Iguarán optimizmusát. Aaron Laguna, egy Wayuu halász, aki a Cabo de la Vela tengerparti faluban él, elmondja, hogy a szélerőművek tiszta energiát termelnek, de megosztottságot is okoznak a Wayuu közösségekben. Jelenleg a közössége tárgyalásokat folytat egy új szélerőmű építése kapcsán, és Laguna látta, hogy más projekteknél a helyiek panaszkodtak a transzparencia hiányára, a gyenge kompenzációra, a kulturális normák tiszteletben tartásának elmulasztására és a korrupcióra.

A helyi közösségek aggályai konfliktusokhoz vezettek az energiacégekkel, sőt, még az egyes Wayuu közösségek között is. Egyesek ellenzik a projekteket, míg mások úgy érzik, hogy kizárják őket a tárgyalásokból, amelyek potenciálisan előnyöket hozhatnának számukra. Joanna Barney, a kolumbiai Indepaz kutatóintézet környezetvédelmi, energia- és közösségi igazgatója hangsúlyozza, hogy még mindig él a köztudatban az a tévhit, hogy ha valami zöld, akkor automatikusan jó is. „Kolumbiában nincs szilárd jogi keret az ökológiai hatások megfelelő értékelésére – a társadalmi hatások pedig mérhetetlenek” – mondja Barney.

A helyi közösségek által megfogalmazott aggályok és a projekt körüli feszültségek miatt több energiacég is visszalépett a tervezett szélerőművektől. Például a spanyol EDP Renováveis 2024 decemberében felfüggesztette két szélerőmű tervét La Guajirában, mondván, hogy a projektek már nem gazdaságilag életképesek. A helyi indián közösségek számának megduplázódása, akik azt állították, hogy érintettek, szintén hozzájárult a döntéshez. Az EDP lépése követte az olasz Enel multinacionális cég távozását egy másik tervezett szélerőműből a régióban, amelyet folyamatos protestálás miatt állítottak le.

A helyi közösségek számára a szélerőművek nemcsak gazdasági lehetőségeket, hanem új kihívásokat is jelentenek. A közösségi kapcsolatok javítása érdekében az AES Colombia, amely a legnagyobb szélerőmű-klasztert fejleszti La Guajirában, hangsúlyozza, hogy nyitott párbeszédet folytat a helyiekkel, és igazságos kompenzációt kínál. „A kormány segítsége nélkül nem tudunk ezeket a projekteket lebonyolítani” – mondja Federico Echavarría, az AES Colombia vezérigazgatója. A helyi közösségek sok esetben még mindig nem élvezik a szélerőművek által termelt energiát, és sokan attól félnek, hogy a jövőjük továbbra is sötét marad.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/ckg2ekjjgldo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük