
Női űrhajósok sikeresen tértek haza a Földre a Blue Origin küldetés után
Katy Perry, a világhírű popénekesnő és öt másik nő sikeresen visszatért a Földre, miután Jeff Bezos Blue Origin rakétájával az űrbe utaztak. A különleges repülés során a csapat tagjai között volt Lauren Sánchez, Bezos menyasszonya, valamint Gayle King, a CBS műsorvezetője, aki kiemelte, hogy a repülés egyik fénypontja Perry előadása volt Louis Armstrong „What a Wonderful World” című dalából. A repülés körülbelül 11 percig tartott, és a hat nő több mint 100 kilométer magasra emelkedett a Föld felett, ezzel átlépték a nemzetközileg elismert űrhatárt, és néhány pillanatra megtapasztalhatták a súlytalanságot.
A fedélzeten volt Aisha Bowe, a NASA korábbi rakétamérnöke, Amanda Nguyen, a polgári jogok aktivistája, és Kerianne Flynn, a filmproducer is. A New Shepard rakéta a texasi nyugati indítóhelyről emelkedett a levegőbe helyi idő szerint 08:30 körül. A kapszula ejtőernyő segítségével lágyan érkezett vissza a Földre, míg a rakéta fokozata szintén visszatért Texasba. A kapszulában hallható volt a taps és az üdvrivalgás, ahogy a mentőcsapat megérkezett, hogy segítsen nekik. Jeff Bezos nyitotta ki a kapszula ajtaját, hogy üdvözölje Laurent, aki volt az első, aki kiszállt. Könnyek között mondta: „Annyira büszke vagyok erre a csoportra. Szavakkal nem tudom kifejezni.” Megállt egy pillanatra, majd hozzátette: „Kitekintettem az ablakon, és láttuk a Holdat.” „A Föld annyira csendesnek tűnt,” mondta, hozzátéve, hogy ez nem volt az, amire számított. „Csendes volt, de tényleg élő.”
A következő, aki kiszállt Katy Perry volt, aki megcsókolta a földet, majd az ég felé emelt egy margarétát, amely a lányának, Daisynek a neve. Gayle King is letérdelt, hogy megcsókolja a földet. „Csak egy pillanatra szeretném megélni ezt a pillanatot, hogy értékeljem a földet,” mondta. Az utolsó, aki kiszállt, Kerianne Flynn volt, aki az ég felé mutatott, és kiáltotta: „Elmentem az űrbe.”
A földön egy hírességekből álló közönség figyelte az indítást. Khloé Kardashian a nézőplatformról nyilatkozott, és elmondta, hogy nem tudta, mennyire érzelmes lesz az esemény. „Csak állok itt, és mindenféle adrenalint érzek,” mondta. „Bármi, amire vágysz, elérhető, különösen a mai világban. Álmodj nagyot, kívánd a csillagokat – és egy nap talán te is közöttük lehetsz,” tette hozzá.
Oprah Winfrey barátjáról, Gayle Kingről is beszélt, elárulva, hogy King nagyon idegesen repül. „Szóval, amikor repülünk, ő mindig valakinek a lábán ül, ha a legkisebb turbulenciát érzékeli. Valódi szorongása van a repüléssel kapcsolatban. És ez… ez az ő félelmeinek leküzdése,” mondta.
A űrhajó teljesen autonóm volt, nem volt szükség pilótákra, és a legénység nem irányította manuálisan a járművet. Az utolsó all-female űrrepülés több mint hatvan évvel ezelőtt történt, amikor Valentina Tereshkova, a szovjet űrhajósnő lett az első nő, aki egyedül utazott az űrbe a Vostok 6 űrhajóval. Azóta nem volt más all-female űrrepülés, de a nők számos jelentős hozzájárulást tettek az űrkutatáshoz.
A űrturizmus ipara még gyerekcipőben jár, így minden sikeres indítás fontos, és azt mutatja, hogy ezek a rövid, kereskedelmi repülések biztonságosan végrehajthatók. Ugyanakkor egyes kritikusok hangsúlyozzák, hogy ez elsősorban turizmus, nem pedig űrkutatás. Dr. Kai-Uwe Schrogl, az Európai Űrügynökség politikai tanácsadója elmondta: „Egy híresség nem az emberiség képviselője – ők saját okokból utaznak az űrbe.” Hozzátette, hogy ezek a repülések izgalmasak és jelentősek, de a űrkutatók számára frusztrálóak is lehetnek. „Az űrrepülést tudományra, tudásra és az emberiség érdekeire kellene szánni. A hírességek szórakozásból csinálják, de sokkal nagyobb figyelmet kapnak, mint a szokásos űrhajósok.”
A repülés különféle reakciókat váltott ki a közösségi médiában, az lelkesedéstől a ellenségességig terjedően. Dr. Tanya Harrison, az Outer Space Institute szakértője elmondta: „Sok hozzászólásban azt láttam, hogy ‘Olyan, mint amikor a Valóságshow háziasszonyai Marsra mennek’ vagy ‘Ez az oligarchák űrben való megjelenése, olvassátok a szobát, a időzítés borzalmas.’” Ugyanakkor sok pozitív komment is érkezett, ahol az emberek azt írták, hogy „Ez olyan menő! Katy Perry az űrbe megy.”
A repülés után tartott sajtótájékoztatón a két nő reagált a küldetést ért kritikákra, például a költségekkel kapcsolatban. Gayle King kifejtette, hogy a kritizálók valójában nem értik, mi is történik itt. Hangsúlyozta, hogy az űrhajósok hatalmas pozitív visszajelzést kaptak fiatal nőktől és lányoktól. Lauren Sánchez elmondta, hogy felvillanyozta a kritika, és szívesen látná a kétkedőket a Blue Originnél, hogy megnézzék azokat az ezer alkalmazottat, akik „szívüket és lelküket” beleadják a küldetésekbe.
A Blue Origin egy magánűrcég, amelyet 2000-ben alapított Jeff Bezos, a milliárdos vállalkozó, aki az Amazont is elindította. Bár a Blue Origin még nem tette közzé a teljes jegyárakat, 150 000 dolláros (körülbelül 114 575,85 font) előleg szükséges a hely foglalásához, ami hangsúlyozza az ezekre a korai repülésekre jellemző exkluzivitást. A cég a szuborbitális turizmus mellett hosszú távú űrinfrastruktúrát is fejleszt, beleértve újrahasználható rakétákat és holdi leszállási rendszereket. A New Shepard rakétát úgy tervezték, hogy teljesen újrahasználható legyen, és a fokozat visszatér a kilövőhelyre függőleges leszállással minden repülés után, csökkentve ezzel az összköltségeket.
Az Egyesült Államok törvénye szerint az űrhajósoknak átfogó képzést kell teljesíteniük a konkrét feladataikhoz. A Blue Origin azt állítja, hogy a New Shepard utasait két napos képzésben részesítik, amely a fizikai állóképességre, vészhelyzeti protokollokra, valamint a biztonsági intézkedések és a súlytalanság részleteire összpontosít. Továbbá két segítő tag is van, akiket Crew Member Seven-nek hívnak: az

