Gazdaság,  Hírek

Növekvő árak: Milyen ütemben drágul az élet az Egyesült Királyságban?

Az Egyesült Királyságban az infláció 3,5%-kal emelkedett az áprilisi évfordulóig, amelyet főként a háztartási energia- és vízdíjak emelkedése táplált. Ez az érték még mindig meghaladja a Bank of England által kitűzött 2%-os célt, amelynek fenntartására az intézmény folyamatosan igyekszik szabályozni a kamatlábakat. Az utóbbi hónapokban az infláció fokozatos csökkenést mutatott, de a Bank előrejelzése szerint várhatóan ismét emelkedni fog az idén. Az intézmény augusztus óta már négy alkalommal csökkentette a kamatlábakat, így jelenleg 4,25%-on állnak.

Az infláció lényegében az árak időbeli növekedését jelenti. Például ha egy üveg tej ára 1 font, de egy év múlva már 1,05 font, akkor a tej inflációja 5%-nak számít. Az Egyesült Királyság Statisztikai Hivatala (ONS) folyamatosan nyomon követi a mindennapi termékek, például az élelmiszerek és üzemanyagok árváltozásait. Az ONS egy virtuális „kosarat” használ, amelyben számos termék árát figyelik, és amelyet rendszeresen frissítenek, hogy tükrözze a vásárlási trendeket. Például a virtuális valóság headsetek és a jóga matracok 2025-től kerülnek be a kosárba, míg a helyi újsághirdetések eltávolításra kerülnek.

A legfrissebb adatok szerint az inflációs mérték, amelyet a Fogyasztói Árindex (CPI) alapján számítanak, áprilisra 3,5%-ra nőtt, míg márciusban 2,6% volt. Ez a növekedés nagyobb volt, mint amit az elemzők vártak, és az ONS szerint a fő hajtóerő a háztartási költségek, például a gáz és az elektromosság drágulása. A Bank of England más inflációs méréseket is figyelembe vesz, mint például a „maginflációt”, amely nem tartalmaz élelmiszer- vagy energiaárakat, mivel ezek ingadozóbbak, így jobb képet adhatnak a hosszú távú trendekről. A maginfláció áprilisban 3,8%-ra emelkedett, míg márciusban 3,4% volt.

Az infláció jelentős csökkenést mutatott 2022 októberéhez képest, amikor is elérte a 11,1%-ot, ami 40 éve a legmagasabb értéknek számít. Az inflációs mértékek csökkenése azonban nem azt jelenti, hogy az árak csökkennek, hanem azt, hogy a növekedés üteme mérséklődött. Az infláció 2022-ben gyorsulni kezdett, részben a Covid-járvány utáni olaj- és gázkereslet növekedése, valamint Oroszország ukrajnai inváziója következtében fellépő energiaár-emelkedés miatt. Az infláció a magasabb élelmiszerárak miatt továbbra is jelentősen meghaladta a kitűzött 2%-os célt, ami arra késztette a Bank of Englandet, hogy a kamatlábakat 5,25%-ra emelje, ami 16 éves csúcsot jelentett.

A Bank of England döntései alapján az infláció csökkentése érdekében tett lépések célja, hogy a kölcsönzést drágábbá tegyenek, így az emberek kevesebb pénzt költenek, és ösztönözve legyenek a megtakarításra. Ez csökkenti a keresletet a termékek iránt, ami viszont lassítja az árak emelkedését. Azonban ez egyensúlyozó aktus, mivel a kölcsönzési költségek emelése kockázatot jelenthet a gazdaság számára. Például a lakástulajdonosok magasabb jelzálogkamatokkal szembesülnek, ami a jobb megtakarítási ajánlatokat is felülírhatja. A vállalkozások is kevesebbet kölcsönöznek, ami csökkentheti a munkahelyteremtést, és egyes cégek elbocsátásokra és beruházások csökkentésére kényszerülhetnek.

A Bank az utóbbi hónapokban többször is csökkentette a kamatlábakat, és a legutóbbi döntését, amely májusban született, az infláció csökkenése indokolta. Andrew Bailey, a Bank kormányzója jelezte, hogy további „fokozatos és óvatos” csökkentések is várhatók a jövőben. Ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy az Egyesült Államok által bevezetett vámok bizonyították, mennyire kiszámíthatatlan lehet a globális gazdaság. A Bank előrejelzése szerint a vámok lassíthatják az Egyesült Királyság gazdaságát, és alacsonyabb inflációt eredményezhetnek a vártnál.

A legfrissebb hivatalos adatok azt mutatják, hogy a bruttó heti jövedelem a január és márciusi időszak között meghaladta az infláció mértékét, mivel az átlagos jövedelemnövekedés 5,6%-os volt, ami az infláció figyelembevételével 2,6%-os növekedést jelentett. Az Egyesült Államok és az euróövezet országai is próbálnak lépéseket tenni az árnövekedések korlátozása érdekében. Az euróövezet inflációs rátája áprilisban 2,2%-ra csökkent, míg az Egyesült Államokban 2,4%-ra esett márciusban, ami még mindig meghaladja a központi bank 2%-os célját. Az Egyesült Államok központi bankja az utóbbi hónapokban változatlan kamatlábakat tartott, hiszen a vámok okozta bizonytalanságok miatt nem akartak tovább emelni.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c17rgd8e9gjo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük