Hírek,  Tech

Trump bemutatja az új ‘Aranykupola’ védelmi rendszert

Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump bejelentette, hogy kiválasztották a „Golden Dome” elnevezésű futurisztikus rakétavédelmi rendszer tervét, amely a várakozások szerint működőképes lesz elnöki mandátuma végére. Trump januárban, amikor visszatért a Fehér Házba, már előrevetítette a rendszer célját, amely a „jövő generációs” légi fenyegetések, köztük ballisztikus és cirkáló rakéták ellen kíván védekezni. A költségvetés új tervezetében kezdetben 25 milliárd dollárt különítettek el a projektre, azonban a kormányzati becslések szerint a végső költség jóval magasabb lesz, évtizedek alatt várhatóan sokkal többet fog költeni az Egyesült Államok a rendszer fenntartására és fejlesztésére.

A védelmi hivatalnokok figyelmeztettek, hogy a meglévő rendszerek nem tartanak lépést a potenciális ellenfelek által birtokolt egyre kifinomultabb fegyverekkel. A projekt irányítására Michael Guetlein tábornokot, a Space Force jelenlegi űrműveleti alezredesét nevezték ki. Trump a második elnöki mandátuma első heteiben utasította a védelmi minisztériumot, hogy készítsenek tervet egy olyan rendszerre, amely képes lenne elrettenteni és megvédeni az Egyesült Államokat a légi támadásoktól, amelyeket a Fehér Ház „a legkatasztrofálisabb fenyegetésnek” minősített.

A Fehér Házban tartott keddi sajtótájékoztatón Trump elmondta, hogy a rendszer „jövő generációs” technológiákat fog magában foglalni számos területen: a földön, a tengeren és az űrben, beleértve az űrbeli érzékelőket és elfogókat. Hozzátette, hogy Kanada is jelezte részvételi szándékát a projektben, amelyről Bill Blair, a kanadai védelmi miniszter a washingtoni látogatása során beszélt. Blair szerint „értelmes” a részvétel, mivel ez a kanadai nemzeti érdekeket szolgálja, és hangsúlyozta, hogy Kanadának tudnia kell, mi történik a régióban, hogy felkészülhessen a közelgő fenyegetésekre, beleértve az Északi-sarkot is.

Trump kiemelte, hogy a rendszer képes lesz még a világ másik oldaláról indított rakétákat is elfogni, valamint az űrből indítottakat is. A Golden Dome részben Izrael Vaskupola rendszerének inspirációjára épül, amelyet az ország rakéták és rakéták elfogására használt 2011 óta. Azonban a Golden Dome jóval nagyobb méretű lesz, és szélesebb spektrumú fenyegetésekkel fog foglalkozni, beleértve a hiperszonikus fegyvereket, amelyek gyorsabban mozognak a hang sebességénél, és a frakcionális pályán bombázó rendszereket, más néven Fobs, amelyek képesek háborús fejlesztményeket az űrből szállítani.

„Mindegyiket a levegőben megsemmisítjük” – mondta Trump. „A sikerességi arány nagyon közel van a 100%-hoz.” Az Egyesült Államok hivatalosai korábban azt állították, hogy a Golden Dome célja az lesz, hogy megakadályozza a rakéták indítását különböző fázisokban, beleértve az indítás előtti és a levegőben lévő rakéták elfogását is. A rendszer különböző aspektusai egy központosított parancsnokság alá fognak tartozni, ahogyan azt az amerikai védelmi hivatalnokok is megjegyezték.

Trump kedden elmondta, hogy a program kezdeti befektetése 25 milliárd dollár lesz, összesen pedig 175 milliárd dollárra becsülik a költségeket az idő múlásával. Az első 25 milliárd dollárt az „Egy Nagy Szép Törvény” keretein belül tervezték, amely még nem került elfogadásra. A Kongresszusi Költségvetési Hivatal azonban azt becsülte, hogy a kormány végül akár 542 milliárd dollárt is költhet a rendszer űralapú elemeire, csupán 20 év alatt.

A Pentagon hivatalosai régóta figyelmeztetnek arra, hogy a meglévő rendszerek nem tartják lépést az új rakétatechnológiákkal, amelyeket Oroszország és Kína tervez. „Jelenleg valójában nincs működő rendszer” – mondta Trump a Fehér Házban. „Vannak bizonyos rakétáink és rakétavédelmünk, de nincs olyan rendszer… soha nem volt még ilyen.” A Védelmi Hírszerző Ügynökség által nemrégiben közzétett tájékoztató dokumentum rámutatott, hogy a rakétás fenyegetések „mérsékelten és kifinomultan” fognak növekedni, Kína és Oroszország pedig aktívan dolgozik olyan rendszerek tervezésén, amelyek a felfedett hiányosságokat kihasználják az amerikai védelemben.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cwy33n484x0o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük