Gazdaság,  Hírek

Trump és Starmer bejelentik a vámtarifák csökkentésére vonatkozó megállapodást

A Downing Street bejelentette, hogy Sir Keir Starmer miniszterelnök ma fontos bejelentést tesz az Egyesült Államokkal kötendő kereskedelmi megállapodásról, amely a vámok csökkentésére vonatkozik. A miniszterelnöki hivatal szóvivője hangsúlyozta, hogy a kormány mindig Nagy-Britannia nemzeti érdekeit tartja szem előtt, legyen szó munkavállalókról, vállalkozásokról vagy családokról. Az Egyesült Királyság kormánya már hosszú ideje keresi a lehetőséget, hogy megállapodást kössön az Egyesült Államokkal a vámok csökkentéséről, miután Donald Trump elnök tavaly novemberben szigorú vámokat vetett ki szinte minden országra.

Trump elnök szerdán este a közösségi médiában utalt arra, hogy jelenteni fog egy „nagy kereskedelmi megállapodást” egy „magasan tisztelt országgal”. Az Egyesült Államok elnöke április 2-án bejelentette, hogy számos kereskedelmi partnerre jelentős vámokat vetett ki, de később egy 90 napos szünetet hirdetett meg e vámok alkalmazásában. A világ kormányaiból sokan próbálnak megállapodásokat kötni Washingtonnal, mielőtt a határidő lejár. Az Egyesült Államok jelenleg 10%-os globális vámot tart fenn, amely Nagy-Britanniát is érinti, bár az Egyesült Királyság, mint régi szövetséges, nem került a magasabb „visszavágó” vámok alá.

A brit ipar szempontjából különösen kedvezőtlen, hogy az Egyesült Államok 25%-os importadót vetett ki a brit acélra, alumíniumra és autókra. A legfrissebb hírek szerint Washington közel áll ahhoz, hogy kereskedelmi megállapodásokat kössön Indiával és Izraellel. Emellett a kormány folytatja a tárgyalásokat több más országgal is, beleértve Japánt, Dél-Koreát és Vietnámot. Trump célja, hogy az országok új megállapodásokat kössenek az Egyesült Államokkal, mivel igyekszik radikálisan átalakítani a globális kereskedelmi rendszert.

A közelmúltban az Egyesült Államok és Kína bejelentette, hogy a két ország vezető kereskedelmi tisztségviselői tárgyalásokat kezdenek a világ két legnagyobb gazdasága közötti feszültség csökkentése érdekében. A kínai miniszterelnök-helyettes, He Lifeng Svájcban fog részt venni a május 9-12. közötti tárgyalásokon, amelyeken az Egyesült Államokat Scott Bessent pénzügyminiszter és Jamieson Greer kereskedelmi képviselő képviseli. Ez lesz az első magas szintű kapcsolatfelvétel a két ország között, mióta a kínai alelnök, Han Zheng részt vett Trump beiktatásán januárban. A globális kereskedelmi szakértők azonban figyelmeztettek, hogy a tárgyalások hónapokig is eltarthatnak.

Eközben a brit és indiai kormányok a héten megállapodtak egy kereskedelmi egyezményről, amely megkönnyíti a brit cégek számára, hogy whisky-t, autókat és más termékeket exportáljanak Indiába, és csökkenti az adókat az indiai ruházati és lábbeli exportokra. Ez a megállapodás nemcsak a brit vállalkozások számára jelent előnyt, hanem hozzájárulhat a két ország közötti gazdasági kapcsolatok erősödéséhez is. Az Egyesült Királyság célja, hogy a Brexit után is megőrizze kereskedelmi kapcsolatait, és új lehetőségeket találjon a globális piacon.

A mai bejelentés várhatóan további részleteket fog tartalmazni a kereskedelmi megállapodásról az Egyesült Államokkal, amely a brit kormány számára kiemelt fontosságú. Az Egyesült Királyság számára elengedhetetlen, hogy sikeresen tárgyaljon a vámok csökkentéséről, hiszen ez jelentős hatással lehet a brit gazdaságra, a munkahelyekre és a családok megélhetésére. A következő hetekben és hónapokban a kereskedelmi tárgyalások kimenetele kulcsszerepet játszhat Nagy-Britannia gazdasági stratégiájának alakításában.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c62j22jr7n8o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük