Hírek,  Magazin

Veszélyben a festői görög sziget: egy hatalmas vulkánkitörés rémképe

Santorini, a gyönyörű görög sziget, amely a világ egyik legnépszerűbb turisztikai célpontja, a tenger fölé emelkedő meredek sziklákon fekszik, és évente több ezer látogatót vonz. Az idilli fehér falvak, a gyros éttermek, a légkondicionált AirBnB lakások és a termékeny vulkanikus talajon elterülő szőlőültetvények a sziget vonzerejének fő elemei. Azonban a varázslatos környezet alatt egy hatalmas vulkán rejtőzik, amelynek múltja és jövője komoly aggodalmakat vet fel a tudósok és a helyiek számára egyaránt. A közelmúltban a BBC News egy brit kutatóhajó, a Discovery fedélzetén töltött el egy napot, hogy nyomozzon a következő potenciális vulkáni kitörés veszélyeiről.

A kutatás különösen aktuális volt, mivel alig néhány héttel korábban Santorini lakóinak közel fele elmenekült az áprilisi földrengések miatt. A sziget földalatti vulkáni aktivitása ismételten emlékeztette a helyieket arra, hogy a gyönyörű táj mögött két tektonikus lemez mozgása rejlik, amely potenciálisan veszélyes helyzetet teremt. Prof. Isobel Yeo, a brit Nemzeti Óceánográfiai Központ vulkánokkal foglalkozó szakértője vezeti a küldetést, amely a vulkánok alatti titkok feltárására irányul. Az ő szavai szerint a világ tűzhányóinak körülbelül kétharmada a víz alatt található, de ezek megfigyelése rendkívül korlátozott.

Miközben a hajó fedélzetén néztük, ahogy két mérnök egy autó méretű robotot emel le a hajó oldaláról, Isobel megjegyezte, hogy a víz alatti vulkánok komoly kitörésekre képesek, és a kisebb kitörések hamis biztonságérzetet kelthetnek az emberekben. A kutatók célja, hogy megértsék, milyen típusú szeizmikus aktivitás jelezheti a vulkáni kitörést. A legutolsó kitörés Santoriniről 1950-ben történt, de 2012-ben is volt egy feszültségszint-emelkedés, amikor a magma elkezdett áramlani a vulkánok kamráiban, és a sziget „megduzzadt”.

A Hunga Tunga 2022-es kitörése, amely a legnagyobb víz alatti robbanásként vonult be a történelembe, szökőárt is generált, amelynek hullámait az Egyesült Királyságban is érezni lehetett. A kutatás során a hajó alatt, mintegy 300 méter mélyen forró gázok és folyadékok törnek a felszínre. Ezek a hidrotermális nyílások a vulkánok közelében gyakoriak, és rendkívül fontosak a tudósok számára, mivel információt nyújtanak a vulkánok aktivitásáról.

A kutatók célja, hogy feltérképezzék a hidrotermális rendszert, amely a vulkán magma kamrájához kapcsolódik. Prof. Paraskevi Nomikou, a kutatócsoport tagja, aki Santoriniről származik, elmondta, hogy a kutatás célja, hogy információt nyújtson a helyi lakosoknak a vulkánok aktivitásáról, és meghatározza azokat a területeket, amelyeket el kell kerülni egy lehetséges kitörés esetén. A kutatás során rengeteg adatot gyűjtenek, amelyeket a görög polgári védelmi ügynökségnek adnak át.

A kutatók között beszélgetéseket folytattak a talált folyadék összetételéről, és az általuk észlelt apró földrengések a rendszerben zajló folyadékmozgás következményei voltak. A kutatás során készített 3D térképek segítségével a tudósok nyomon követhetik, hogy a folyadék hogyan mozog a kőzetek között, és hogy ez hogyan befolyásolja a vulkán kitörési hajlamát.

Miközben a tudósok a vulkáni aktivitás megértésén dolgoznak, a helyiek számára is fontos, hogy tudják, mennyire vannak kitéve a földrengések és vulkánkitörések veszélyének. A közelmúlt eseményei, amelyek a sziget gazdaságára és turizmusára is hatással voltak, arra figyelmeztetnek, hogy Santorini nemcsak egy gyönyörű hely, hanem egy olyan terület is, amely folyamatosan figyelmet igényel a természeti kockázatok miatt. Az emberek, akik a szigetre érkeznek, akár az esküvőjük helyszínéül is választják, mint a helyi fotós, Eva Rendl, aki szintén tapasztalta a földrengések okozta félelmet. A turizmus azonban sosem fog eltűnni Santoriniről, hiszen a sziget varázsa és természeti szépsége továbbra is vonzza az utazókat, bár a tudományos kutatás által nyújtott információk bizonyára segítenek a látogatóknak abban, hogy biztonságban érezzék magukat.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cm25lz56rezo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük