Gazdaság,  Hírek

Brüsszel üdvözli az Egyesült Királyság megállapodását, de még sok minden vár a folytatásra

Ursula von der Leyen, az Európai Unió elnöke hétfőn bejelentette, hogy „új fejezetet nyitunk”, miután a brüsszeli vezetők és a brit kormány képviselői történelmi csúcstalálkozót tartottak Londonban. Ez a találkozó nem csupán egy újabb lépés a Brexit utáni időszakban, hanem potenciálisan a legjelentősebb is, hiszen a két fél megállapodásra jutott több kulcsfontosságú területen, beleértve a halászatot, a kereskedelmet, a védelmet és az energiát. A cél az volt, hogy a két fél közötti kapcsolatokat erősítsék olyan politikai területeken, melyek még mindig tárgyalás alatt állnak. Az EU számára ez a megállapodás lehetőséget teremtett arra, hogy közelebb hozza Nagy-Britanniát, mint jelentős védelmi hatalmat, különösen a geopolitikai feszültségekkel teli időszakban.

Az EU diplomáciai körei számára évek óta egyfajta „ne nyúljunk hozzá” mentalitás volt jellemző a Brexit-megállapodás általános felülvizsgálatára, mivel a politikai kockázatok miatt sokan attól tartottak, hogy a helyzet rosszabbra fordulhat. Az utolsó komoly konfliktus a Londoni és Brüsszeli között a 2023-as Windsor-i keretmegállapodásig tartott, amikor is a két fél között hosszan tartó viták folytak Észak-Írország kereskedelmi megállapodásairól. 2024-ben azonban a brit politikai táj változott, amikor a munkáspárt, amely barátságosabb viszonyt ápolt az EU-val, hatalomra került. Brüsszelben sokan már régóta kifejezték frusztrációjukat a korábbi konzervatív kormányzattal szemben, amelynek jelentős része a Brexitet támogatta.

A Brexit híveinek egy része most bírálja a megállapodást, mondván, hogy az a szuverenitás feladását jelenti az EU bürokratáinak. Azonban a brüsszeli diplomaták hangsúlyozzák, hogy ez a megállapodás a szomszédok közötti kapcsolatok „normalizálódását” tükrözi, akik a világot alapvetően hasonló módon szemlélik. Az EU diplomáciai köreiben jelentős elégedettséget keltett a halászati kvóták 12 évre szóló rögzítése, ami a tengeri országok számára, különösen Franciaország számára, örömteli hír, hiszen így elkerülhetik az éves halászati kvóták tárgyalását, legalábbis egyelőre.

A megállapodás részletei között szerepel, hogy a brit vállalkozások könnyebben exportálhatják mezőgazdasági termékeiket, bár ez még nem véglegesített elem. További fontos kérdés a fiatalok mobilitásának elősegítése, amely lehetővé tenné, hogy a fiatalok könnyebben tanulhassanak vagy dolgozhassanak Nagy-Britanniában és az EU-ban. Ez különösen fontos cél volt olyan országok számára, mint Németország, amelyek szerettek volna jobban hozzáférni egy angol nyelvű ország oktatási rendszeréhez, amelynek rangos egyetemei vannak. Emellett egy új védelmi és biztonsági partnerség is része a megállapodásnak, amelyet az orosz-ukrán háború és Donald Trump kiszámíthatatlan politikája tett sürgetővé.

A megállapodás azonban egyelőre csak elvi megállapodás, amely a kibervédelem, energia és migráció ügyében is kiterjed. Brüsszelben óvatos érdeklődéssel figyelik az Egyesült Királyság EU-val kapcsolatos, gyakran megosztó vitáit. A részletes tárgyalások, amelyek még hátra vannak, újabb politikai vihart okozhatnak, függetlenül attól, hogy politikai kompromisszumokról vagy költségekről van szó. A jelenlegi „újraindulás” nem változtatja meg a Brexit alapvető kérdéseit – a brit kormány továbbra is kívül áll az egységes piacon és a vámunióban – de elkötelezi Londont és Brüsszelt arra, hogy sokkal többet beszélgessenek, miközben próbálják kitölteni a megállapodások közötti űrt. Ez pedig azt jelenti, hogy a jövőben több diplomáciai kapcsolat fog létrejönni az Egyesült Királyság és az EU között, hiszen a Brüsszellel való együttműködés elkerülhetetlenül magával hozza a párbeszédet is. E tekintetben a mostani események csupán a kezdetét jelentik egy új együttműködési korszaknak.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cn4gwvezvvko

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük