Gazdaság,  Hírek

Nagy csapás a megújuló energia fejlődésének: jelentős szélerőmű elvetése

A dán Orsted energiaipari vállalat bejelentése, miszerint lemond a Hornsea 4 nevű hatalmas szélerőmű megépítéséről Kelet-Yorkshire partjainál, jelentős csapást jelent az Egyesült Királyság tiszta energia törekvéseire. Az eredetileg tervezett projekt kapacitása elérte volna a 2,4 GW-ot, ami elegendő lett volna több mint egymillió háztartás áramellátására. Az Orsted vezetősége azonban közölte, hogy a projekt már nem gazdaságos, hiába írtak alá egy 15 éves szerződést a brit kormánnyal, amely garantálta az áram értékesítését egy előre meghatározott áron. Az Egyesült Királyság szélerőmű szektora az utóbbi években egyre növekvő költségekkel néz szembe, amit a kormány is elismert.

A brit Energia Biztonsági és Nettó Nulla Minisztériuma (DESNZ) szóvivője kiemelte, hogy a globálisan magas infláció és a beszállítói láncok problémái komoly hatással vannak az iparra Európa-szerte. Ez a második eset, hogy egy jelentős fejlesztő visszalépett egy offshore projekttől. A svéd Vattenfall júliusban leállította egy 1,4 GW-s szélerőmű fejlesztését Norfolk partjainál, szintén a költségek emelkedése miatt. Ez a projekt a német RWE energiaipari céghez került, amely azt állította, hogy továbbra is meg kívánja valósítani a terveket.

A szélerőművek fejlesztői által tapasztalt nehézségek komoly kérdéseket vetnek fel a brit kormány 2030-ra kitűzött tiszta energia céljának megvalósíthatóságával kapcsolatban. E célkitűzés a Munkáspárt öt központi „küldetésének” egyike. Jelenleg az ország energiaellátásának kicsit több mint fele szél-, nap-, nukleáris és biomassza forrásokból származik. A kormány célja, hogy ezt az arányt 2030-ra 95%-ra emelje, mindössze öt év alatt. A cél eléréséhez az Egyesült Királyságnak meg kellene háromszoroznia offshore szélerőmű kapacitását, és meg kellene dupláznia a nap- és szárazföldi szélenergia mennyiségét az energiarendszerben, az Aurora Energy becslései szerint. Továbbá jelentős frissítések szükségesek az elektromos hálózatban is, beleértve 620 mérföld új energia vezeték, alállomások és egyéb berendezések kiépítését.

Számos helyi közösség ellenzi a nagyobb energiainfrastruktúrák kiépítését a lakóhelyük közelében, ami tovább bonyolítja a helyzetet. Egyes iparági szakértők, valamint a Konzervatív és Reformpártok képviselői azt állítják, hogy a 2030-as cél elérhetetlen. Dieter Helm, az Oxfordi Egyetem közgazdaságtani politikai professzora régóta arra figyelmeztet, hogy az infrastruktúra kiépítése a kitűzött időkeretben szinte lehetetlen feladat. „Ha nem sikerül teljesíteni egy nagyon rövid távú célt, az maximalizálni fogja a próbálkozások költségeit” – figyelmeztetett.

Chris Stark, a kormány Tiszta Energia 2030 küldetésének vezetője elismerte, hogy a cél elérése „nagyon nehéz”, de az ő szavaival élve „herkulesi erőfeszítéssel” lehetséges. Ed Miliband energiaügyi miniszter hangsúlyozta, hogy a tervezet ambiciózus és vitatott, de elengedhetetlen a számlák csökkentéséhez, a klímaválság kezeléséhez és az energia biztonság megteremtéséhez. A kormány azt is közölte, hogy együtt kíván működni az Orsted vállalattal a Hornsea 4 projekt „újraindításában”, és bíznak abban, hogy a tiszta energia küldetés még mindig elérhető.

Egy kormányzati szóvivő kijelentette: „Erős projektportfólióval rendelkezünk a tiszta energia 2030-as megvalósítása érdekében, és küldetésorientált megközelítésünk biztosítja, hogy a globális nyomások és egyedi kereskedelmi döntések ellenére elérjük céljainkat.” Az Egyesült Királyság előtt álló kihívások és a szektor nehézségei azonban világosan jelzik, hogy a tiszta energia jövője sokkal bonyolultabb, mint ahogy azt korábban gondolták.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/ce848g8l8vro

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük